Rīgā jaunieši apgūst ilgtspējīgu tehnoloģiju lietošanu un digitālo līdzsvaru

Rīgas pašvaldība sadarbībā ar jauniešu iespēju platformu “Visas Iespējas” īstenojusi izglītojošu aktivitāšu ciklu par digitālo tehnoloģiju ietekmi uz vidi, ilgtspējīgu tehnoloģiju lietošanu, digitālo līdzsvaru un praktiskām tehniskajām prasmēm.

Aktivitātēs piedalījās jaunieši vecumā no 13 līdz 25 gadiem, tostarp skolēni, studenti un tehnikumu audzēkņi, kuri ikdienā aktīvi izmanto digitālās tehnoloģijas un bija ieinteresēti apgūt videi draudzīgākus un apzinātākus digitālos paradumus. Kopumā aktvitāšu ciklā piedalījušies vairāk nekā 400 jaunieši.

Digitālo tehnoloģiju ietekme uz vidi un klimatu

Darbnīcās jaunieši iepazinās ar digitālo tehnoloģiju ietekmi uz vidi un klimata pārmaiņām, analizējot interneta, datu centru un ierīču radīto ekoloģisko nospiedumu. Aktivitāšu laikā dalībnieki diskutēja par saviem digitālajiem ieradumiem, izvērtēja to ietekmi uz vidi un komandās izstrādāja idejas ilgtspējīgākai tehnoloģiju lietošanai ikdienā.

Darbnīcās tika izmantotas neformālās izglītības metodes – diskusijas, pašrefleksija, grupu darbi, dizaina domāšana un praktiski uzdevumi. Jaunieši atzina, ka iepriekš nebija apzinājušies digitālās vides reālo ietekmi uz klimatu un resursu patēriņu, savukārt darbnīcas palīdzēja veidot apzinātāku attieksmi pret tehnoloģiju lietošanu.

Brauciens uz “Getliņiem” un darbnīca “Kā un kur pārstrādāt savus gadžetus?”

Projekta ietvaros jaunieši piedalījās izglītojošās darbnīcās un mācību vizītē uz “Getliņi EKO”, kur praktiski iepazinās ar atkritumu apsaimniekošanas procesiem, e-atkritumu pārstrādi un aprites ekonomikas principiem.

Nodarbībās tika apskatīts digitālais ekoloģiskais nospiedums, tehnoloģiju radītā ietekme uz vidi, e-atkritumu bīstamība un iespējas samazināt tehnoloģiju radīto piesārņojumu. Jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijās, grupu darbos un ideju izstrādē par ilgtspējīgāku tehnoloģiju lietošanu skolās un ikdienā.

Digitālo un tehnisko rīku labošana “mājas apstākļos”

Praktiskajās darbnīcās jaunieši apguva dažādu digitālo un tehnisko ierīču labošanas pamatus, iepazinās ar biežāk sastopamajiem bojājumiem un mācījās veikt vienkāršus remontdarbus mājas apstākļos.

Dalībnieki praktiski darbojās ar tehniskajiem rīkiem, apguva ierīču izjaukšanu, bojājumu diagnosticēšanu un vienkāršu problēmu novēršanu. Tāpat tika apspriesta ilgtspējīga pieeja tehnoloģiju lietošanai un iespējas pagarināt ierīču kalpošanas laiku, tādējādi samazinot elektroatkritumu apjomu. Dalībnieki īpaši novērtēja iespēju praktiski izmēģināt tehniskos risinājumus un apgūt prasmes, ko iespējams izmantot ikdienā.

Digitālais detokss jeb kā ilgtspējīgi saglabāt arī sevi?

Darbnīcās par digitālo detoksu jaunieši analizēja savus tehnoloģiju lietošanas paradumus un to ietekmi uz mentālo un fizisko veselību. Nodarbībās tika apspriesta digitālā noguruma ietekme, ekrānlaika līdzsvars, emociju regulēšanas prakses un praktiski rīki veselīgākai tehnoloģiju lietošanai.

Jaunieši apguva pašrefleksijas, meditācijas, elpošanas un nevardarbīgās komunikācijas pamatus, kā arī diskutēja par iespējām uzlabot savu labsajūtu un attiecības ar apkārtējiem, samazinot pārmērīgu tehnoloģiju lietošanu. Dalībnieki atzina, ka nodarbības palīdzējušas vairāk apzināties tehnoloģiju ietekmi uz pašsajūtu, produktivitāti un savstarpējām attiecībām.

Aktivitāšu cikls īstenots Eiropas Savienības projekta “Digitālā darba ar jauniešiem sistēmas attīstība pašvaldībās” ietvaros.

Par projektu

Projekta “Digitālā darba ar jauniešiem sistēmas attīstība pašvaldībās” mērķis ir attīstīt un stiprināt digitālā darba ar jauniešiem sistēmu pašvaldībās, sekmējot jauniešu digitālās prasmes, medijpratību, ilgtspējīgu domāšanu un drošu, atbildīgu līdzdalību digitālajā vidē.

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.