Rīgā jaunieši iesaistās e-sporta aktivitātēs un attīsta digitālās prasmes

Rīgas pašvaldība sadarbībā ar partneriem Goexanimo īstenojusi e-sporta aktivitāšu ciklu jauniešiem, apvienojot digitālās prasmes, komandas darbu, jauniešu līdzdalību un izglītojošu saturu digitālajā vidē.

Aktivitāšu ietvaros tika organizēti e-sporta turnīri dažādos spēļu formātos, tostarp “Rocket League” un šahā, īpašu uzmanību pievēršot jauniešu iesaistei aktivitāšu plānošanā, satura izstrādē un tiešraižu veidošanā. Aktivitāšu mērķis bija uzrunāt arī tos jauniešus, kuri, iespējams, ikdienā retāk iesaistās klasiskās darba ar jaunatni aktivitātēs.

Turnīra plāna un tiešraides scenārija izstrāde

Pirms turnīru norises jaunieši piedalījās e-sporta turnīru plānošanā un tiešraides scenārija izstrādē. Jaunieši kopā ar mentoriem veidoja priekšlikumus par spēļu noteikumiem, turnīra struktūru, komandu sadalījumu, aktivitāšu secību un skatītāju iesaistes elementiem.

Tāpat tika izstrādāti tiešraižu scenāriji, kuros jaunieši piedalījās atklāšanas daļu, diskusiju segmentu, refleksijas aktivitāšu un izglītojošo moduļu izveidē. Darbā tika izmantotas neformālās izglītības metodes – grupu darbi, prāta vētras, diskusijas, balsojumi Discord platformā un digitālo rīku izmantošana.

Aktivitātes laikā jaunieši pilnveidoja komandas darba, komunikācijas, pasākumu organizēšanas, digitālā satura plānošanas un problēmu risināšanas prasmes. Tika secināts, ka jaunieši īpaši novērtē iespēju pašiem iesaistīties satura veidošanā un lēmumu pieņemšanā.

E-sporta turnīri

Turnīrus veidoja kvalifikācijas spēles, pusfināli un fināli. Līdzās sacensībām, jaunieši iesaistījās arī izglītojošās aktivitātēs par digitālo drošību, komandas ētiku, medijpratību, dezinformācijas atpazīšanu un drošu komunikāciju digitālajā vidē.

Spēļu laikā jaunieši izmantoja Discord, Twitch, Chess.com un citas digitālās platformas, piedalījās diskusijās, refleksijas aktivitātēs un dalījās pieredzē par spēļu stratēģijām un komandas sadarbību.

Dalībnieki norādīja, ka e-sporta aktivitātes palīdzējušas iegūt jaunus kontaktus, uzlabot komunikācijas prasmes, attīstīt stratēģisko domāšanu un saliedēties komandās. Pozitīvi tika novērtēta arī iespēja drošā digitālā vidē komunicēt ar vienaudžiem. Spēļu laikā tika stiprinātas koordinācijas, sadarbības un lēmumu pieņemšanas prasmes, kā arī attīstīta spēja darboties stresa situācijās.

Tika novērots, ka digitālā vide palīdz jauniešiem justies drošāk un brīvāk iesaistīties aktivitātēs, īpaši tiem jauniešiem, kuriem ikdienā ir grūtības iesaistīties tradicionālās jaunatnes aktivitātēs.

Kopumā aktivitātes apliecināja, ka e-sports var būt efektīvs instruments jauniešu iesaistei, digitālo prasmju attīstībai un sociālo prasmju stiprināšanai. Īpaši nozīmīga bija jauniešu iespēja pašiem piedalīties aktivitāšu plānošanā un satura veidošanā, tādējādi attīstot līdzdalības un līderības prasmes.

Aktivitātes īstenotas Eiropas Savienības projekta “Digitālā darba ar jauniešiem sistēmas attīstība pašvaldībās” ietvaros.

Par projektu

Projekta “Digitālā darba ar jauniešiem sistēmas attīstība pašvaldībās” mērķis ir attīstīt digitālā darba ar jauniešiem sistēmu pašvaldībās, sekmējot jauniešu digitālās prasmes, līdzdalību un drošu, atbildīgu iesaisti digitālajā vidē.

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds (Recovery and Resilience Facility) ir EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma, kas izveidota papildus 2021.–2027. gada plānošanas perioda ES daudzgadu budžetam. Tās mērķis ir atbalstīt reformas un investīcijas, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. No Atveseļošanas fonda Latvijas tautsaimniecībā līdz 2026. gada beigām paredzēts investēt 1,97 miljardus eiro, īstenojot reformas un veicot investīcijas visos sešos Atveseļošanas fonda darbības virzienos: Klimats un enerģētika (tai skaitā REPowerEU), Digitālā transformācija, Nevienlīdzības mazināšana, Ekonomikas transformācija, Veselība un Likuma vara.